Rezultate excelente pentru sportivii brașoveni la naționalele de înot

0 78

Campionatul național de înot pentru seniori , tineret și juniori, care a avut loc la Otopeni, a fost unul de succes pentru sportivii de la Corona Brașov. Lotul pregătit de Alina Hristov, Remus Dragomir și Gabriel Cojocaru a cucerit 27 de medalii, sportivii brașoveni impresionând cu medaliile cucerite de cei mai tineri înotători din delegație. La doar 14 ani, Iarina Cojocaru a reușit o performanță uriașă și a cucerit medalia de bronz la seniori, în proba de 200 m mixt, iar la 17 ani, Darius Coman a ocupat locul 2 la seniori, la 200 m mixt. De asemenea, Danis Volontir a ocupat locul 3 seniori și locul 1 tineret, la 50 m bras. Danis a mai bifat și recorduri naționale, la 17 și 18 ani, in proba de 50 m bras. În clasamentul general, Iarina Cojocaru a ocupat locul 1 la fete juniori 2, Luca Marinescu a fost primul la  juniori 2 băieți, iar Darius Coman a terminat pe locul 2, la general băieți, tineret.  Cu rezultatele de la campionatele naționale, Danis Volontir și Darius Coman au reușit baremul de participare pentru Campionatele Europenele de juniori,  iar Darius a reușit timpi ce îi permit chiar participarea la competiția europeană de seniori.