Record pentru handbalistii de la HCM Constanta

0 218
HCM Constanta a reusit al treilea event consecutiv, record in handbalul masculin romanesc. Primele opt clasate in liga nationala s-au intalnit la Brasov pentru meciurile din Cupa Romaniei. Vineri, CS Caras Severin a furnizat singura surpriza, dupa ce a invins pe HC Odorhei cu 38-37.
Tot in prima zi, Stiinta Bacau a trecut fara emotii de Poli Timisoara, scor 30-26, iar campioana HCM Constanta a invins si ea pe Pandurii Targu Jiu cu 25-23, dupa ce gorjenii conduceau la pauza cu 14-11.
In ultimul meci din sferturi, Potaissa Turda a trecut de CSM Suceava cu 32-30, dupa ce clujenii aveau 20-13 la pauza. Sambata, in semifinale, Stiinta Bacau a invins pe CS Caras Severin cu 23-20, dupa ce la pauza scorul era egal, 12-12 si moldovenii s-au calificat pentru al doilea an consecutiv in finala Cupei.
Potaissa Turda a condus si ea la pauza campioana HCM Constanta cu 16-14, insa dobrogenii au revenit si au castigat cu 35-31.
Formatia din Turda ar fi trebuit sa piarda la doar 3 goluri ca sa prinda cupele europene, insa infrangerea la 4 goluri diferenta o trimite in Europa pe CS Caras Severin. Finala a fost la discretia campioanei HCM Constanta, care conducea inca de la pauza cu 15-9. In partea secunda, dobrogenii s-au distantat si mai mult, in special gratie lui Mihai Popescu, care a sarit din bara in bara si a inchis poarta campioanei. S-a ajuns astfel pe final la 32-18, scor la care dobrogenii au oprit motoarele si le-au permis bacauanilor sa inscrie de 5 ori consecutiv, pana la 32-23. Dupa un time-out cerut de antrenor, campioana a inscris inca de doua ori si a castigat Cupa cu 34-23.
Constantenii pierdusera ultima oara un trofeu intern tot la Brasov – o finala de Cupa Romaniei, in fata formatiei UCM Resita. De atunci, HCM Constanta a ajuns la al treilea event consecutiv, record absolut pentru handbalul masculin romanesc, care vine sa confirme inca o data suprematia formatiei de la malul marii in acest sport, la masculin.