PROGRAMUL SERBARILOR MEDIEVALE ALE BRASOVULUI – Editia a II-a

PROGRAMUL SERBARILOR MEDIEVALE ALE BRASOVULUI – Editia a II-a

0 60

SIMBATA. 17 MAI 2008

PE ARENA LICEULUI SPORTIV

Ora 12:00 – Parada participantilor in frunte cu cimpoierii de la Holloenek pe traseul CJBV – bretea – N. Iorga – Muresenilor – Baritiu – Sirul Beethoven- Poarta Ecaterinei-Poarta Schei – Liceul Sportiv.
Ora 12:45 – Prezentarea programului si defilarea participantilor in Arena Liceului
Sportiv pe musica CIMPOIERII HOLLOENEK.
Ora 13:00 – Ansamblul FREE SOUND – Dreamscape – Improvizatii pe teme medievale
Ora 13:40 – Formatia AETERNUM – concert muzica medievala cu usoara tenta rock.
14:00 – 15:20 – Cavalerii STRAJERII COROANEI vor invita publicul la concursuri: Lupta pe birna cu saci de nisip; Tras cu arcul; Lupta cu spada;
Impingerea cu scuturi; Taierea ciresei cu toporul; Premierea cistigatorilor.
Ora 15:20 – Spectacol de teatru „ Se cauta strajeri” – Cavalerii STRAJERII COROANEI
Ora 16:00 – Sceneta „PRINTESA MARIA” – regizor EMIL HARTMANN, urmata de TURNIRUL CAVALERILOR – turnir si intreceri cavaleresti in compania a 6 cascadori de elita si a 10 cai pregatiti pentru turnir medieval sub indrumarea maestrilor GHEORGHE CONSTANTIN DUCAR – Herghelia Diana din Risnov si AUREL BOATA – Bucuresti.
Ora 17:00 – Demonstratii calare de utilizare a armelor medievale (tir cu arcul, aruncarea sulitei, exercitii de sspada, ciocan de lupta, atac cu sulita lunga, kokber urmate de demonstratie de tras cu arcul – CAVALERII CSABAFIAK calare pe 6 cai special antrenati in lupta cu focul.
Ora 18:20 – ateliere de lucru si demonstratii practice cu arme medievale pentru publicul larg, si ragaz de ospat.
Ora 19:00 – Spectacol muzical in compania maestrilor MIRCEA BANICIU, VASILE SEICARU.
Ora 20:00 – „Istoria Dansului” incluzind dansuri irlandeze in compania trupei de dans THE SKY
Ora 20:30 – Spectacol de animatie cu foc – cu trupa THE SERIOUS ROAD TRIP
Ora 21:00 – spectacol extraordinar ROMANIA – K1 – REDNEX.
Ora 22:00 – focuri de artificii.

LA POARTA ECATERINEI.
Ora 14:00 – Teatru de papusi cu trupa „VALIZA CU TEATRU”
Ora 22:30 – Spectacol de muzica traditionala din diferite tari de pe glob si proiectie de film – realizator ANSAMBLUL EINUIEA.

LA CENTRUL CULTURAL REDUTA
Ora 16:00 – teatru medieval „LEGENDA FAMILIEI HIRSCHER” in regia maestrului GEORGE CUSTURA

DUMINICA. 18 MAI 2008

PE ARENA LICEULUI SPORTIV

Ora 12:00 – Parada participantilor in frunte cu cimpoierii de la Holloenek pe traseul CJBV – bretea – N. Iorga – Muresenilor – Baritiu – Sirul Beethoven- Poarta Ecaterinei-Poarta Schei – Liceul Sportiv.
Ora 13:00 – Ansamblul istoric PASSAMEZZO – spectacol de muzica si dansuri renascentiste urmate de lectii de dans pentru public. Grupul TRUVERII – spectacol de muzica si teatru medieval – farse
Ora 14:15 – exemplificarea mobilizarii armatei secuiesti medievale si participare la lupta cu emiterea de semnale de lupta cu torte de 12m .– CAVALERII CSABAFIAK calare pe 6 cai special antrenati in lupta cu focul.
Ora 15:30 – Ansamblul FLAUTO DOLCE si soprana MIHAELA MAXIM – muzica de inspiratie etno pentru voce si ansamblu de flaute drepte
Ora 16:00 – demonstratii de lupta cu Cavalerii STRAJERII COROANEI – spada, spada de asalt, halebarda, topor, bici de lupta, arc.
Ora 16:40 – Concurs cu publicul „Cel mai puternic om din cetate” – Cavalerii STRAJERII COROANEI – carat si aruncat busteni, carat vase de apa, skandenberg, trasul de fringhie, rapirea fecioarelor, premierea cistigatorilor
Ora 17:15 – Sceneta „PRINTESA MARIA” – regizor EMIL HARTMANN urmata de turnir si spectacol cavaleresc cu ORDINUL CAVLERILOR DE MEDIAS iar in incheiere TURNIRUL CAVALERILOR – turnir si intreceri cavaleresti in compania a 6 cascadori de elita si a 10 cai pregatiti pentru turnir medieval sub indrumarea maestrilor GHEORGHE CONSTANTIN DUCAR – Herghelia Diana din Risnov si AUREL BOATA – Bucuresti.
Ora 18:40 – ateliere de lucru si demonstratii practice cu arme medievale pentru publicul larg, si ragaz de ospat.
Ora 19:00 – Spectacol muzical in compania maestrului NICU ALIFANTIS
Ora 19:45 – Concert de muzica irlandeza si dansuri in compania trupei SHANNON CEILI BAND
Ora 20:15 – Spectacol de animatie cu foc – cu trupa THE SERIOUS ROAD TRIP
Ora 21:00 – spectacol extraordinar LOREDANA GROZA
Ora 22:00 – focuri de artificii si incheierea Serbarilor Medievale ale Brasovului.
LA POARTA ECATERINEI.
Ora 14:00 – Teatru de papusi cu trupa „VALIZA CU TEATRU”

COMENTARII

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.