Olimpia CSU Brasov s-a impus in deplasare

0 268

Echipa de baschet feminin Olimpia CSU Brasov, pregatita de tehnicianul Dan Calancea, a reusit sa invinga in deplasare cu scorul de 47-62, pe sferturi 15 – 13, 16 – 17, 10 – 16, 6 – 16, formatia Olimpia Bucuresti, intr-un meci contand pentrIn etapa a 14-a a Ligii Nationale de Baschet Feminin (ultima a turului).

Brasovencele au demonstrat ca stiu ce vor si au aratat ce inseamna pragmatism. O aparare fixa si fara greseli si un atac care a inscris din toate pozitiile.Pentru brasovence au marcat Stjepanovic 18p si 14 recuperari reusind astfel un double-double, Thornton 13p, Cursaru 12p, Usurelu 7p, Grama 6p, Mingo 4p, Avram 2p.

In urma acestei victorii Olimpia CSU Brasov acumuleaza 20p si termina prima parte a campionatului pe locul 9, avand sanse reale ca la finele acestui sezon sa acceada in play-off.

"Dupa primele doua reprize in care cele doua echipe au tinut aproape una de cealalta, noi am facut un joc foarte bun in a doua parte si am castigat fara probleme. Fetele au jucat aproape de adevarata lor valoare, iar victoria noastra nu poate fi pusa la indoială!” a declarat principalul Brasovului, Dan Calancea.