Mihaela Buzărnescu o mare victorie la Roland Garros, 6-3, 7-5 cu Elina...

Mihaela Buzărnescu o mare victorie la Roland Garros, 6-3, 7-5 cu Elina Svitolina

0 191
După un joc excelent Mihaela Buzărnescu (33 WTA) a produs una din cele mai mari surprize de până acum de pe tabloul de simplu feminin de la Roland Garros, victorie la capul de serie nr. 4, ucraineanca Elina Svitolina.
Buzărnescu, fără exagerare a făcut meciul carierei in acest turneu de la Roland Garros, a luptat incredibil în momentele importante, a pus permanent presiune pe adversară și a încântat publicul cu lovituri spectaculoase (a avut 31 de lovituri câștigătoare, în timp ce Elina a reușit doar 11).
Grație acestei victorii superbe, Buzărnescu se află la cea mai bună performanță din carieră în cadrul unui turneu de Grand Slam – faza optimilor de finală.
Victorii/înfrângeri în carieră: 385 / 202 vs 312 / 160
Titluri WTA în 2018: 0-3 (Brisbane, Dubai și Roma)

Turul I: 6-3, 6-3 cu Vania King (SUA, 1275 WTA), după o oră și 27 de minute
Turul II: 6-1, 6-2 cu Rebecca Peterson (Suedia, 97 WTA), după o oră și cinci minuteElina Svitolina
Turul I: 7-5, 6-3 cu Ajla Tomljanovic (Australia, 69 WTA), după o oră și 30 de minute
Turul II: 6-3, 6-4 cu Viktoria Kuzmova (Slovacia, 87 WTA), după o oră și 22 de minute
Tot astăză (vineri), Mihaela Buzărnescu va evolua și în proba de dublu mixt de la Roland Garros, alături de Henri Kontinen (Finlanda). Cei doi vor juca  împotriva perechii Yifan Xu/Oliver Marach (China/Austria), cap de serie 3, în ultimul meci de pe Terenul 9.
În turul următor (optimi), Buzărnescu se va duela cu americanca Madison Keys (13 WTA), care a trecut de japoneza Naomi Osaka (20 WTA), cap de serie numărul 21, scor 6-1, 7-6(7).