Maccabi Haifa-Gloria Bistrita 0-2,

0 257

?

In prima mansa a turului II al Cupei UEFA Intertoto Gloria Bistrita a reusit sa invinga, sambata, formatia Maccabi Haifa, scor 2-0.

Conform tragerii la sorti prima mansa a turului doi, s-a disputat in deplasare, in Israel. Dupa cum ai jucat si mai ales dupa rezultat, bistritenii au prima sansa sa se califice in faza urmatoare a competitiei, unde vor intalni pe Atletico Madrid.

Jicatorii antrenati de Ioan Ovidiu Sabau au deschis scorul in minutul 14, prin Cosmin Tilinca, atacantul bistritenilor reusind sa fructifice o pasa a lui Laszlo Sepsi. Celalalt atacant al Gloriei, Dorel Zaharia,?a marcat golul de 2-0, printr-un sut puternic din careul advers.

Israelienii rateaza o uriasa ocazie de gol in minutul 49, cand un sut al unui fotbalist al gazdelor trece pe langa poarta bistritenilor. Ulterior, Maccabi inscrie in minutul 54, prin Alain Masudi, dar golul este anulat din cauza pozitiei de ofsaind in care s-a aflat marcatorul. Gazdele continua sa preseze si, in minutul 70, rateaza din nou o importanta ocazie de gol. Masudi a ramas singur cu portarul Albut, pe care a incercat sa-l lobeze, dar acesta a avut o parada excelenta si respins peste bara.

Returul acestei partide se va disputa sambata viitoare, pe Stadionul Gloria din Bistrita, cu incepere de la ora 18:00.