,,Lupii”sunt campionii naționali ai României!

1 238

Meci de senzație, care va intra în istorie, joi pe Patinoarul Olimpic Brașov, între Corona Brașov și SC Miercurea Ciuc, în ultima confruntare, decisivă pentru adjudecarea Campionatului Național de hochei al României. Înaintea acestei partide, scorul general între cele două echipe era 2-2, așa încât cine câștiga această confruntare, devenea campioană națională. ,,Lupii”au pornit ca din tun, au jucat impecabil în prima repriză și au condus cu 2-0! Ciucanii au redus din handicap în ultima secundă a reprizei, cu mult noroc și numai după ce arbitrii din Belarus au consultat faza pe monitor, validând golul : 2-1 pentru echipa brașoveană, la prima paruză. În repriza secundă, ciucanii au jucat mai eficient, s-au mobilizat mai bine, s-au apărat eficient, mai sus și au reuși să înscrie unicul gol al părții a doua, astfel încât cele două combatante au intrat în doua pauză la egalitate, 2-2. Ce a urmat în repriza a treia, nu se întâmplă prea des într-o partidă de hochei cu o asemenea încărcătură…Ciucanii au început mai bine ultimul act al finalei și și-au masat adversara mult timp în treimea ei. Golul a picat firesc, astfel încât scorul devenise 3-2 pentru Miercurea Ciuc, care se vedea deja cu sacii în căruță. Au urmat însă câteva minute care nu pot fi uitate, de cei 100 de spectatori brașoveni cărora li s-a dat drumul în tribună…Mai întâi, Corona a egalat, după mai multe faze în care a ratat incredibil (3-3), pentru ca apoi, un jucător al echipei Brașovului să scape singur spre poarta adversă și să înscrie spectaculos (4-3).

Au urmat momente bune ale oaspeților, care au asaltat poarta brașoveană, însă ,,lupii”s-au apărat organizat și au rezistat, chiar dacă în ultimele 80 de secunde ciucanii au atacat în superioritate numerică, ,,sacrificând” portarul. Fluierul final a venit ca o descărcare, dezlănțuind bucuria pe gheață și în afara ei! Corona Brașov a devenit, pentru a parta oară, campioana națională a României. Dacă mai adăugăm că în acest sezon echipa Brașovului a câștigat și Cupa României și că a câștigat sezonul regulat în Erste Liga, iar în finalul competiției româno – maghiare a câștigat medaliile de argint, avem imaginea unui sezon de excepție, cel mai bun din istoria echipei! În toate aceste confruntări, Corona Brașov a avut o adversară de top, SC Miercurea Ciuc, garnisită cu jucători de mare valoare, ruși, canadieni sau americani, dar care nu au avut, iată, prea mult spor, în fața echipei Brașovului!

Corona Brasov Wolves – SC Miercurea Ciuc 4-3 (2-1, 0-1, 2-1)

Au marcat golurile unei victorii istorice : McFadden (min. 08’26”), Gliga (11’03”), Klempa (54’39”), Fowlie (55’53”)