Liga I : FCSB câștigă derby-ul cu Craiova și menține suspansul la...

Liga I : FCSB câștigă derby-ul cu Craiova și menține suspansul la câștigarea titlului

0 153

Pe Arena Națională s-a disputat unul din meciurile importante ale play-off-ului Ligii I de fotbal : FCSB – U Craiova. Un public numeros, împărțit în două galerii furibunde, două echipe care au dat totul pentru punctele puse în joc, un spectacol agreabil, cinci goluri dar și erori mari ale arbitrului lăudat, Ovidiu Hațegan, au fost ingredientele unui meci aprig, încheiat cu victoria trupei lui Becali, scor 3-2 (2-2). Prima repriză a fost cu totul specială, din moment ce s-au marcat patru goluri! Gazdele au condus rapid, cu 1-0, prin reușita lui Hora (min. 8), însă Bancu a egalat din penalty (min. 23). Au urmat două goluri neregulamentare, validate însă de Hațegan: Man (min. 30), respectiv, Cicăldău (prelungirile primei reprize). În repriza a doua, s-a jucat aspru, gazdelor le-a fost anulat un gol, însă arma secretă Gnohere și-a făcut din nou datoria, marcând în min. 71, gol care avea să reziste până la final, în ciuda eforturilor oltenilor lui Mangia. FCSB se impune, iar CFR Cluj are 5 puncte avans în faţa roş-albaştrilor, cu şapte etape înainte de final. Craiova e pe locul 3, cu 2 puncte în spatele FCSB şi cu 7 în spatele CFR-ului.

Importante vor fi partidele din următoarele runde, cu precădere : Craiova – CFR Cluj și, mai ales, CFR Cluj – FCSB!