Italienii l-au numit

0 202

AC Fiorentina echipa italiana de prima liga la care evolueaza si internationalul roman Adrian Mutu, intrat pe teren in minutul 68, a invins Lazio Roma cu scorul 1-0, in primul meci al etapei a XI-a din Serie A. Suporterii laziali l-au facut in timpul acestui meci pe Mutu drept „tigan de rahat”.
Fanii lui Lazio, cunoscuti pentru scandarile rasiste si xenofobe, l-au apostrofat serios pe „Briliant”, strigand „Mutu esti un rahat” sau „tigan de rahat”, ca urmare a incidentelor provocate de rromi in Peninsula.
Singurul gol al partidei a fost marcat in minutul 19 de catre Giampaolo Pazzini, la o faza in care portarul in varsta de 43 de ani, Marco Ballotta, a scapat in fata mingea dupa o lovitura de cap.