Hocheiștii de la Corona Brașov au trecut prin toate stările posibile în...

Hocheiștii de la Corona Brașov au trecut prin toate stările posibile în primul meci din finala Erste Liga, dar au învins la Budapesta : 5-3, cu Ferencvaros

0 53

De la agonie, la extaz, așa poate fi rezumat primul meci al finalei Erste LIga la hochei, disputat la Budapesta, între Ferencvaros și Corona Brașov!
În prima repriză, Ferencvaros a reușit să înscrie trei goluri și a intrat astfel la pauză cu un avantaj care părea decisiv…Doar că, după pauză, echipa Brașovului a renăscut pe gheață. În cea de-a doua repriză, a reușit să înscrie trei goluri și să restabilească, aproape miraculos, egalitatea. A treia repriză a pecetluit victoria Brașovului prin alte două goluri, ultimul în poarta goală. Partida s-a încheiat cu 5-3, iar Brașovul și-a înscris astfel în dreptul numelui primul punct la general (1-0). Golurile Brașovului au fost marcate de Jared VanWormer, Judd Blackwater, Albert Zagidullin, Cornet Philippe și Radim Valchar (în poarta goală). Următorul meci al finalei se dispută sâmbătă, de la ora 15,00, după care, seria de maximum șapte meciuri, se mută la Brașov, pentru partidele 3 și 4 (marți și miercuri, 9-10 aprilie).