Hochei : suspans deplin în semifinalele Erste Liga ; Corona a egalat...

Hochei : suspans deplin în semifinalele Erste Liga ; Corona a egalat seria cu Gheorghieni

0 132

Vineri, la patinoarul „Olimpic” din Brașov, a avut loc partida a patra dintre Corona Brașov Wolves și Hockey Klub Gheorgheni, încheiată cu rezultatul de 4-3 după prelungiri pentru gazde, scorul general fiind acum egal, 2-2. VanWormer a deschis scorul în minutul 1, dar harghitenii au replicat imediat prin Sylvestre, egalând la 1. Repriza a doua a început cu golul căpitanului Roberto Gliga, în dublă superioritate. Tot în dublă superioritate, oaspeţii au ripostat prin acelaşi Sylvestre și au făcut 2-2. La a doua pauză, Corona a intrat în avantaj, după golul lui Schaber, dar Bodo a marcat pentru 3-3 si a stabilit scorul după 60 de minute.  Radim Valchar a marcat la reluarea  jocului dar golul fost anulat.  În cele din urma Koger a marcat imediat golul victoriei cu 4-3, după asistul lui Clarke. Seria se muta la Gheorgheni pentru meciul cinci de duminică iar meciul 6 va avea loc marți în Patinoarul Olimpic.  Prima echipă ce înregistrează 4 victorii se califica în finala Erste Liga.

În cealaltă semifinală, Jégkorong Akadémia HC și FTC-Telekom Ferencváros Budapesta, se înregistrează același scor general, 2-2.