Hochei : ,,Lupii’’au pierdut la Ciuc

0 142

Într-o partidă contând pentru Erste Liga dar și pentru Campionatul Național de hochei : SC Csikszereda – Brașov Wolves: 5-2 (1-1, 1-1, 3-0)

Din cauza unor indisponibilități din lot, echipa brașoveană s-a prezentat la Miercurea-Ciuc, pentru meciul împotriva echipei locale SC Csikszereda, cu o echipă tânără și cu nu mai puțin de 9 jucători formați de către grupele de juniori ale clubului brașovean în echipa de start! A fost meciul de debut în echipa noastră de seniori și pentru frații Marton Buda (16 ani, portar) și Gabor Buda (20 de ani, atacant). Chiar și așa, „lupii” au dat o replică foarte bună, timp de două reprize, reușind chiar și să conducă pe tabelă, în ciuda jocului foarte agresiv și pe alocuri lipsit fair-play al adversarilor.

În cele din urmă, gazdele au reușit să se impună în cea de-a treia repriză, când au marcat trei goluri.

Pentru echipa Corona Brașov au marcat Pavlo Borysenko (în minutul 13’18”, asistat de către Balazs Gajdo) și Roberto Gliga (în minutul 31’19”, asistat de către Zsombor Molnar).

Următorul meci al echipei Brașovului va fi duminică, de la ora 17:30, pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov, cel împotriva echipei ACSH Gheorgheni, care va conta atât pentru sezonul regulat al campionatului national, cât și al Ligii Erste.