Hochei : ,,Lupii”, victorie importantă în Erste Liga, 2-0, cu Dunaujvarosi

0 194

Într-o atmosferă de sărbătoare, creată de aprinderea luminilor din bradul de Crăciun, din tribuna Patinoarului Olimpic, pe gheața de la Brașov s-a disputat un meci important din Erste Liga : Corona Brașov – Dunaujvarosi. Partida a trenat în prima repriză, când doar portarul oaspeților s-a remarcat, salvând destule situații. De cealaltă parte, Corona s-a întrecut în ratări, unele din situații foarte clare. Noroc cu golul înscris de gazde, în minutul 9 al reprizei secunde, prin Armstrong (1-0). Partea a treia a meciului a fost cea mai atractivă. S-a jucat în viteză, acțiunile succedându-se rapid de la o poartă la alta. Așa s-a ajuns în ultimele două minute, când oaspeții au scos portarul, iar Corona a rămas în inferioritate numerică. Chiar dacă au jucat 4 la 6, ,,lupii”au gestionat exemplar situația și au marcat în poarta goală, când mai erau de jucat 21 de secunde : 2-0! Autorul golului a fost Brown, care a parafat astfel o victorie importantă a echipei Brașovului, care îi permite să ocupe locul 3 în clasament, cu 51 de puncte, din 26 de meciuri jucate.

Următorul meci al echipei brașovene se va disputa sâmbătă, 7 decembrie, tot acasă, cu Hokiklub Budapesta, prilej cu care spectatorii sunt așteptați cu jucării de pluș, pe care să le arunce pe gheață, la primul gol al gazdelor, în cadrul unui tradițional eveniment caritabil, desfășurat în prag de Sărbători.