Handbal feminin : Corona Brașov – CS Mioveni 35-29

0 49

În etapa a 20-a a Ligii Florilor de handbal feminin, Corona Brașov a câștigat meciul cu CS Mioveni. Scor : 35-29, la pauză 19-14 pentru echipa Brașovului, care a condus în permanență și a obținut o victorie importantă în economia clasamentului. Echipa Brașovului s-a distanțat decisiv pe tabelă în repriza a doua, în minutul 47 având 9 goluri avantaj (30-21). Golurile Coronei Brașov au fost marcate de : Gabriela Dumitrașcu – 8, Laura Lasm și Matea Pletikosic – câte 5, Natalia Fonseca – 4, Alisia Boiciuc – 3, Ștefania Lazăr, Ana Maria Văcariu, Azenaida Carlos – câte 2, Bianca Voica, Ana Maria Berbece, Patricia Moraru, Bobana Klikovac – câte un gol.

În urma acestei victorii, Corona Brașov are 20 de puncte și s-a distanțat la 9 puncte față de locul 13, care este retrogradabil. Lupta pentru evitarea locurilor de baraj este aprigă, la ea participând acum nu mai puțin de 5 echipe. În etapa următoare, Corona Brașov joacă în deplasare, cu Universitatea Craiova.