Handbal : Corona Brașov s-a calificat în grupele Cupei EHF

0 214

În sala sporturilor din Brașov, handbalistele de la Corona au făcut, duminică seara, pasul decisiv pentru calificarea într-o fază avansată a cupelor europene, respectiv grupele Cupei EHF! Partida retur al turului III din Cupa EHF, dintre Corona Brașov și Gloria Bistrița, a fost dramatică, cu multă încleștare și cu suspans, care a persistat până în ultima secundă. După ce au câștigat la Bistrița, în prima manșă, cu 27-25, handbalistele Brașovului au întâmpinat o rezistență deosebită din partea adversarelor, care au venit la Brașov, decise să câștige. Iar jocul, le-a dat speranțe, pentru că au condus mult timp, la două și trei goluri diferență. În prima repriză, după minutul 15, când Corona conducea cu 7-6, Bistrița a luat meciul pe cont propriu, conducând până la finalul primului act, pe care l-au încheiat cu două goluri avantaj : 13-11. În această parte a meciului, Corona a făcut destule greșeli neprovocate, de transmitere a mingii, pase fără adresă, atacul, dar și apărarea fiind în suferință. Partea a doua a meciului a fost încrâncenată. Corona a încercat să scape de trac și de miza uriașă, a reușit doar parțial, poarta, apărată de Tymosenkova, a rezistat în câteva situații clare de gol ale oaspetelor, apărarea a fost mai arțăgoasă, astfel încât scorul a fost de partea oaspetelor, la limită însă, dar și egal în partea a doua a reprizei. În minutul 27, oaspetele aveau 3 goluri avantaj (24-21) și se părea că vor anula avantajul Coronei, din meciul de la Bistrița. Corona nu a cedat, reducând scorul, 22-24.

Final pe muchie de cuțit

Finalul a fost de-a dreptul palpitant, iar calificarea mai departe, pe muchie de cuțit…În ultimele 90 de secunde s-a jucat calificarea. Bistrița a ratat atacul, fiind sancționată cu joc pasiv, iar Corona a reușit să păstreze mingea în ultimele 30 de secunde, scorul final fiind 22-24. Cum Corona Brașov a marcat mai multe goluri în deplasare (27), acest lucru a fost decisiv, echipa Brașovului obținând calificarea în grupele Cupei EHF!

Pentru Corona au marcat : Buceschi 5, Laslo 4, Bazaliu 3, S. Târcă 3, Neagu 2, Ciuciulete 2, Gomes 1, Bucur 1.