Handbal : Corona a pierdut la Tg. Jiu

0 139

Echipa de handbal Corona Brașov a pierdut meciul din deplasare cu CSM Tg Jiu, scor 27 -24, pentru gazde, în etapa a 17-a din Liga Florilor. Deși au început bine meciul (4-3, ân minutul 6), elevele lui Iulian Stamate și Mihaela Seifer au fost apoi dominate de echipa gazdă, care și-a luat, treptat, un avantaj asigurător . Gorjencele au avut 5 goluri avans la pauză, după ce au condus și la 7 goluri diferență, iar în repriza secundă nu au făcut altceva decât să conserve acest avantaj. Corona nu s-a apropiat la mai mult de 3 goluri și a pierdut un meci extrem de important în economia clasamentului. Brașovencele au coborât pe locul 11, cu 17 puncte, și ocupă primul loc ce duce în barajul de menținere-retrogradare. Matea Pletikosic și Laura Lasm au fost principalele realizatoare pentru Corona Brașov, cu câte 6 goluri. În etapa viitoare, după pauza competițională, Corona Brașov întâlnește, acasă, campioana CSM București, vineri 8 martie de la ora 15.00.