Halep este în semifinale la Toronto

0 291

Simona Halep – Cori Gauff : 6-4, 7-6(2) în sferturi de finală WTA Toronto. Simona, calificare cu unele emoţii în semifinale, după al doilea set în care adversara i-a pus unele probleme…Concret, Halep a condus cu 5-3 în al doilea set, adversara a ajuns-o din urmă, apoi s-a mers până la tie-break, adjudecat clar de Simona. La scurt timp după câştigarea meciului cu Cori Gauff, Simona Halep a oferit o primă reacţie, pe teren, la capătul unui meci care a durat o oră şi 49 de minute : ,,Coco e o jucătoare foarte bună și mi-e greu mereu când joc contra ei. A fost un meci foarte bun azi, a bătut și vântul tare, dar sunt fericită pentru victorie. A fost foarte greu să întorc serva ei, dar am stat concentrată pe fiecare punct și să joc punct după punct. Vă mulțumesc”, a spus Simona Halep.
În semifinale, Simona Halep o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Jessica Pegula şi Yulia Putintseva.
Partida decisivă pentru calificarea în finala de la WTA Toronto 2022 se va juca sâmbătă.