Gloria Bistrita – Maccabi Haifa 0-2, 3-2 dupa penalty-uri

0 240

Cu o Gloria Bistrita pe post de mare favorita, dupa rezultatul din Israel (2-0) foarte putini acordau sanse celor de le Maccabi Haifa. Realitatea ne-a aratat o echipa Gloria ce a fost dominata categoric de israelieni pe tot parcursul partidei, care au reusit sa inscrie doua goluri, in timpul regulamentar de joc. Trecusera doar cinci minute si Maccabi deschidea scorul prin Shay, cu o lovitura de cap iar in minutul 65 Maccabi a facut 2-0. Lucrurile se puteau clarifica in minutul 37, insa Nalati a ratat un penalty.
Meciul din prelungiri, a aratat o alta echipa, Bistritenii fiind extrem de aproape de a scapa de penaltiuri.

La loviturile de la 11 metri Bistritenii s-au impus cu 3-2, Gloria a fost salvata de portarul Albut, care a aparat doua lovituri de pedeapsa.

Maccabi executa prima lovitura prin Buzaglo, care trimite pe langa. Coroian rateaza si el, dupa care urmeaza doua goluri marcate de Dekel si Sepsi. Iese la rampa Albut, care se opune sutului lui Gafni, in timp ce Toma duce scorul la 2-1 pentru Bistrita. Hasher si Bad executa fara emotii si meciul se indreapta spre ultima serie de lovituri. Raffaello suteaza si apara Albut. Gloria nu mai trebuie sa execute si ultima lovitura pentru ca este calificata in finala!

Gloria Bistrita va intalni in ultimul act al Cupei UEFA – Intertoto formatia Atletico Madrid, invingatoare ba juca din toamna in Cupa UEFA.

Cele doua formatii romanesti Otelul Galati si Gloria Bistrita, dupa victoriile de sambata au egalat performanta echipei CFR Cluj.