Fotbal : Precizia Săcele merge mai departe în Cupa României

0 253

Precizia Săcele, din Liga a patra, s-a calificat în faza a doua a Cupei României la fotbal. Echipa săceleană a înfruntat miercuri, în turul I al competiției, pe teren propriu, echipa prahoveană CS Păulești. Scorul a fost egal după 90 de minute, astfel că au urmat prelungirile, în care fiecare echipă a marcat un gol, autorii acestora fiind Linguraru, respectiv, Ciobanu, săcelenii egalând chiar în ultimul minut al prelungirilor! Au urmat loviturile de departajare de la 11 m, care au dat câștig de cauză Preciziei Săcele, învingătoare cu 5-4. Săcelenii se califică astfel mai departe în competiția KO. Faza a doua a Cupei României este programată pe 15 august. Atunci vor participa 56 de echipe: 34 calificate din faza I şi 22 din Liga a treia.
Alte echipe calificate, după meciurile desfășurate în turul I : CSM Focșani, CSM Slatina, Sticla Arieșul Turda, Minaur Baia Mare, Avântul Reghin, Unirea Cristuru Secuiesc, Unirea Tășnad, Sporting Roșiori, Gloria Cornești, Petrolul Țicleni.