Fotbal, Liga I : Craiova nu poate trece de CFR Cluj; FCSB...

Fotbal, Liga I : Craiova nu poate trece de CFR Cluj; FCSB exultă și se pregătește de duelul cu echipa din Gruia

0 177

Universitatea Craiova şi CFR Cluj au încheiat la egalitate, 0-0, pe Stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova, în etapa a patra a fazei play-off a Ligii I de fotbal. Meciul a fost disputat, însă cele două formaţii au avut puţine realizări, îndeosebi echipa oltenilor, de la care suporterii aveau mai multe așteptări.
Universitatea a avut o oportunitate bună în prima repriză (min.20), când Alexandru Cicâldău a executat bine o lovitură liberă de la circa 30 de metri, dar portarul Giedrius Arlauskis a respins. Craiovenii au cerut penalty în min. 15, pentru henţ la Mihai Bordeianu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. CFR a ratat o mare situaţie prin Cristian Bud (min. 45), iar după pauză au avut alte două şanse clare de gol, dar mingea lobată de Billel Omrani peste portarul Mirko Pigliacelli, ieşit neinspirat dintre buturi, a ocolit ţinta (min. 63), iar şutul lui Bordeianu din afara careului a fost respins de portar (min.68). A fost, până la urmă, o remiză albă, care îi mulțumește, totuși, pe clujeni dar și pe FCSB, aflată în urmărirea liderei campionatului. În schimb, Craiova pierde teren și se îndepărtează, poate chiar decisiv, de câștigarea mult visată a titlului.  CFR e neînvinsă de şapte etape, în care are cinci victorii şi două egaluri.

În clasament, CFR este lideră, cu 37 de puncte, fiind urmată de FCSB, 31 și Craiova, 30.