Fotbal amical : România – Irlanda de Nord 1-1

0 50

Echipa naţională de fotbal a României a terminat la egalitate, pe Arena Națională, scor 1-1, cu Irlanda de Nord, într-un meci amical, primul din seria a patru, înainte de participarea la EURO 2024. Nord Irlandezii au deschis scorul, prin Reid, în startul meciului, min. 7, după un contraatac pornit de la Bradley. Echipa României a reuşit egalarea în minutul 24, când Dennis Man a preluat în careu şi a șutat puteric, învingându-l pe portarul nord-irlandez. Tot Man a mai ratat o ocazie importantă în prima repriză, şutul sau fiind blocat involuntar de un coechipier.  În repriza secundă fazele clare de gol au lipsit, iar scorul final a fost egal, 1-1. Pentru România urmează amicalul de la Madrid, cu echipa Columbiei, de marţi, 26 martie. Sud-americanii au învins la rândul lor vineri seara, într-un meci amical,  reprezentativa Spaniei cu 1-0.

Antrenorul Edi Iordănescu a folosit următoarea echipă : Niță – Mogoș (Sorescu), Drăgușin, Burcă (Racovițan), C. Manea – Cicăldău (Olaru), R. Marin (Șut), Man, N. Stanciu – F. Coman (Mihăilă) – Pușcaș