FC Brasov nu gaseste drumul spre victorie nici in fata slovacilor

0 224

FC Brasov grupare care se pregateste in aceste zile in Antalya (Turcia), nu prea reuseste sa gaseasca drumul spre victorie in amicalele disputate pe taram turcesc. Astfel "stegari", au ramas fara victorie si dupa al cincilea meci amical disputat in cantonamentul din Antalya. Mai mult, "galben-negrii" au trebuit sa se recunoasca invinsi la finalul partidei cu slovacii de la Trencin, scor 0-2. Daca in prima repriza disputa a fost mai echilibrata, iar "stegarii" puteau deschide scorul inca din minutul 5 la un sut al lui Buga, respins de portarul advers in corner, dupa pauza cei de la Trencin au fost mai proaspeti si mai prezenti in joc, reusind sa-si apropie victoria. Chiar si in aceste conditii, poate ca alta era soarta partidei daca Paun (min.66) reusea sa marcheze in urma unui sut de la 12 metri. Cand partida se indrepta spre un 0-0 edificator dupa cursul jocului, insistentele slovacilor s-au soldat cu doua goluri marcate de Opatovsky (min.87), sut de la marginea careului mare peste Mutu, si Adi Fanendo (min.89) la o minge balbaita de apararea noastra in careul mic.

Antrenorul Adrian Szabo a folosit urmatoare echipa: Mutu – Velayos, Oltean (min.46 Cr. Munteanu), Machado, Cr. Ionescu (min.87, Dumbrava) – Viveiros (min.78, Enceanu), Madeira (min.85, Moraru), Dias (min.46, Mateiu), I. Popa (min.74, Tatar) – Buga (min.63, Paun), Batin (min. 72, Danquah).

La finalul intalnirii tehnicianul Adrian Szabo a declarat: "A fost un meci cu doua reprize diametral opuse. In prima am avut noi initiativa si am reusit o evolutie buna, pentru ca dupa pauza sa cedam inexplicabil. Am pierdut in ultimele doua minute ale partidei, dar eu cred ca dupa aspectul jocului rezultatul just era remiza".