După o revenire de senzație în setul decisiv, Simona Halep s-a calificat...

După o revenire de senzație în setul decisiv, Simona Halep s-a calificat în finală la Doha!

0 174

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de tenis de la Doha, după un meci cu o evoluție aparte a scorului.
Puternica Elina Svitolina, din Ucraina, a fost adversara Simonei în penultimul act al turneului din Qatar, jucătoare care conduce în meciurile directe.
După primul set, adjudecat cu 6-3 de Simona, jucătoarea noastră a cedat ritmul în al doilea set, unul cu mai multe greșeli neforțate, astfel încât Svitolina a egalat scorul, după 6-3. Setul decisiv a avut o desfășurare cum rar se vede…
Elina Svitolina a avut un start lansat și a ajuns repede la 3-0 și 4-1. Apoi, a început incredibila revenire a Simonei, care, mai întâi a salvat trei mingi de 5-1 ale adversarei, după care a câștigat, de necrezut, 5 game-uri consecutive!
u fost faze remarcabile de tenis, în care Simona a avut rolul principal, cu lovituri precise și cu o determinare uluitoare. În ciuda unei apărări tenace, jucătoarea din Ucraina a lăsat impresia că este în declin și că nu își poate reveni….
Lucru demonstrat de Halep, care a încheiat meciul, de parcă atunci l-ar fi început! Simona a avut, așadar, un psihic de fier, care a ieşit în evidenţă în cel mai dificil moment al jocului!

După două victorii senzaţionale în Fed Cup la Ostrava, jucătoarea nr. 1 din România a realizat un meci şi mai bun în compania sportivei din Ucraina. Cel mai bun joc din 2019!

,,Cu inima mea şi cu mintea, nu am reununţat. E o adversară foarte puternică, e probabil cel mai bun meci făcut de mine până acum, sunt fericită că nu am simţit oboseala şi că am mers până la capăt. Am amintiri grozave de la acest turneu, mă bucur că joc din nou finala aici şi că joc pentru acel trofeu frumos. Le mulţumesc fanilor!„, a declarat Simona Halep după meci.