După duelul sută la sută românesc din semifinale, Simona Halep va lupta...

După duelul sută la sută românesc din semifinale, Simona Halep va lupta pentru trofeu, la Shenzen

0 222

Duelul sută la sută românesc, Simona Halep – Irina Begu, din semifinalele turneului de tenis de la Shenzen, s-a încheiat conform previziunilor, cu victoria numărului 1 mondial.
Scorul final: 6-1, 6-4, Halep consemnand cea de a sasea victorie din tot atatea meciuri cu Irina Begu.
Halep nu a avut însă un meci ușor, mai ales în setul secund, când Irina Begu și-a îmbunătățit jocul și a manifestat o dăruire exemplară.
Halep și-a valorificat însă experiența și puterea, a trimis mingi lungi, pe fundul terenului, care și-au atins ținta. Ele două partenere de dublu se vor reîntâlni, de data aceasta, de aceeași parte a fileului, după a doua semifinală de simplu.

2018, Shenzhen: 6-1, 6-4 pentru Halep

Halep și Begu sunt calificate în semifinalele de dublu, unde se vor confrunta cu dublul Blinkova – Geuer. Revenind la proba de simplu, a doua semifinală se va disputa între rusoaica Șarapova și cehoaica Siniakova, ultima câștigând ediția precedentă a competiției.
Simona are un succes la Shenzen în 2005 și dorește să-l confirme anul acesta, însă finala va fi dificilă, indiferent cine va fi adversara.
După semifinală, Halep a declarat : ,,A fost un meci dificil, Irina a opus rezistanță, a avut un joc mai bun în setul al doilea. Mă bucur însă că sunt în finală și doresc să câștig turneul, deși o să fie un meci greu

Calificarea in finala ii aduce Simonei 81.251 de dolari si 180 de puncte WTA.
Castigatoarea turneului va primi 163.260 de dolari si 280 de puncte WTA.