Deziluzie : ,,Lupii”au ratat primul obiectiv al sezonului, Cupa României!

0 198

Amărăciune vineri, în rândul suporterilor Coronei Brașov, în tribunele Patinoarului brașovean : Corona Brașov a fost eliminată din cursa pentru adjudecarea Cupei României la hochei! Echipa Brașovului a pierdut în fața formației din Gheorghieni, scor 2-4, după un meci în care echipa Brașovului a jucat mai bine doar în repriza secundă, când, de altfel, a revenit de la 0-2, egalând. Imediat însă, Gheorghieni a marcat foarte ușor un nou gol, care s-a dovedit decisiv…În repriza a treia, Corona a dominat haotic, a ratat atacuri peste atacuri, în timp ce echipa harghiteană a reușit să mai înscrie un gol, în ultimele secunde, când Brașovul renunțase la portar. Scor final 2-4, pentru Corona marcând  Fowlie și Labrecque. Gheorghieni  s-a calificat astfel în finala Cupei României, în care va întâlni SC Miercurea Ciuc. Echipa ciucană a reușit tot vineri să-și asigure prezența în finală, după ce a trecut greu de CSM Galați, după ce dunărenii au condus cu 1-0. Scor final, 2-1 pentru Miercurea Ciuc, care a avut și șansă în ultima repriză, portarul făcând și el adevărate minuni…

Duminică, de la ora 15,00, Corona Brașov va întâlni CSM Galați, în finala mică, pentru locurile 3-4 ale Cupei României, în timp ce la ora 19,00, SC Miercurea Ciuc va înfrunta ACSH Gheorghieni, în finala pentru adjudecarea trofeului.