Debut de campanie cu victorie pentru naționala României, în preliminariile Campionatului Mondial...

Debut de campanie cu victorie pentru naționala României, în preliminariile Campionatului Mondial 2022

0 158

Echipa națională de fotbal a României a debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului Mondial 2022. ,,Tricolorii” au trecut, joi, pe Arena Națională, de Macedonia de Nord, scor 3-2. A fost un meci cu destul suspans. Asta, pentru că trecuse ceva timp până a marcat echipa noastră și, mai apoi, pentru că oaspeții au egalat spre final, dar, totuși, echipa noastră a găsit resursele necesare pentru a marca golul victoriei. A fost prima victorie din campania de calificare la Campionatul Mondial și primul success al alui Rădoi, ca antrenor al tricolorilor.

Golurile echipei noastre au fost marcate de Fl. Tănase (28), Mihăilă (50) și I. Hagi (85). Pentru oaspeți au înscris Ademi (82) și Trajkovski (83).

„Chiar a fost un thriller. Ni s-a părut că totul e prea ușor, că totul merge bine, apoi ne-a trecut glonțul pe la cap. Într-un minut puteam irosi totul. Am întâlnit una adversar bun. Este o seară de poveste pentru noi, mă bucur că e una fericită. Am avut o cădere totală în două minute. Mă bucur că ne-am revenit. Au urmat momente ca la box, chiar am zis pe bancă, nu se va termina egalitate, ori ei, ori noi”, a declarat Mirel Rădoi, la Pro X.

Pentru echipa noastră urmează, duminică seara, cel mai dificil meci, cu Germania, tot acasă.