Cupa UEFA din nou la Sevilla

0 371

Formatia spaniola FC Sevilla a reusit sa o invinga in finala Cupei UEFA, dupa executarea loviturilor de la 11 m, pe Espanol Barcelona, o alta grupare iberica, cu scorul general de 5-3 (1-1, 1-1, 2-2), adjudecandu-si astfel trofeul pentru al doilea an consecutiv.

Meciul s-a jucat pe arena Hampden Park din Glasgow (Scotia), in fata a aproximativ 50.000 de spectatori, suporteri ai celor doua formatii, care si-au incurajat favoritii pe tot parcursul finalei.
La finalul primelor 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1, dupa golurile marcate de Adriano in minutul 18, pentru FC Sevilla, si Riera min. 28, pentru Espanol. In ultimul minut al primei reprize de prelungiri, Frederic Kanoute, a reusit sa aduca in avantaj pe FC Sevilla, marcand in minutul 105, insa Espanol a egalat din nou, in minutul 115, prin brazilianul Jonatas, care a „prins” un sut extraordinar de la 25 m invingandu-l pe portarul Palop.
La loviturile de departajare FC Sevilla, echipa mai in forma si mai stapana pe situatie a reusit sa marcheze de trei ori prin Kanoute, Dragutinovici si Puerta, ratand prin Daniel Alves.
De partea cealalta Espanol Barcelona, a ratat de trei ori prin Luis Garcia, Jonatas si Torrejon si a marcat o singura data prin Walter Pandiani.
A fost o partida care a avut de toate de la cartonase galbene la cele rosii, de la goluri din actiune la goluri de la loviturile de la 11 m.