Cu un joc complet și cu o determinare ieșită din comun, Italia...

Cu un joc complet și cu o determinare ieșită din comun, Italia este prima finalistă la EURO

0 258

Echipa de fotbal Italiei s-a calificat în finala Euro-2020, după ce a învins aseară,  pe stadionul londonez Wembley, selecţionata Spaniei, scor de 4-2, în urma loviturilor de departajare. După  90 de minute din timpul regulamentar  de joc şi  prelungiri, scorul a fost egal, 1-1.

Pentru Italia a marcat Federico Chiesa, în minutul 60, iar pentru Spania a punctat Alvaro Morata, în minutul 80. La loviturile de departajare, pentru Italia au transformat Belotti, Bonucci, Bernardeschi şi Jorginho şi a ratat Locatelli. Pentru Spania au transformat Moreno şi Alcantara şi au ratat Olmo şi Morata – penaltiul decisiv, aparat de

portarul  Italiei Donnarumma. În finală, Italia va întâlni învingătoarea meciului dintre Anglia şi Danemarca, programat astăzi de la ora 22.00. Italia a demonstrat un joc complet pe toată durata turneului final european, cu jucătorii esențiali în formă maximă.