Cu sincope în joc, inconstanță și emoții, Simona Halep câștigă un nou...

Cu sincope în joc, inconstanță și emoții, Simona Halep câștigă un nou duel la Praga

1 190

Simona Halep a învins-o pe pe Barbora Krejcikova, din Cehia, scor 3-6, 7-5, 6-2 şi s-a calificat în sferturile de finală la WTA Praga, turneu de categorie WTA International. Simona a început ezitant, cu multe greșeli, puse pe seama perioadei lungi în care nu a a jucat. A avut o oarecare lentoare în joc, care a dat apă la moară adversarei, lucru care s-a menținut și în multe pasaje ale setului secund. După un clar 6-3 în primul set, adversara Simonei a ținut aproape de jucătoarea noastră și în actul secund, în care, deși a avut 4-2, Halep nu a reușit să încheie rapid conturile și a trebuit să suporte și prelungirile setului…Acestea au venit și au dat câștig de cauză jucătoarei noastre, care a egalat situația la seturi, după 7-5, salvând dezastrul. În setul decisiv, Simona a început, de asemenea, ezitant, însă și-a revenit cumva, iar adversara a făcut pasul în spate, demoralizată de revenirea româncei : 6-2 pentru Halep. Pe lângă efortul intens, Simona a avut nevoie și de o pauză medicală, pe care a solicitat-o în setul doi. Chiar înainte de game-ul în care a reușit s trimită meciul în decisiv, Simona a cerut intervenția fizioterapeutului. A acuzat dureri la ceafă și în zona umerilor.

Halep a reușit astfel, cu destule emoții, să câștige al doilea meci, după lunga perioadă de întrerupere forțată. La Praga, pentru Simona urmează duelul de vineri, cu Magdalena Frech, pentru calificarea în sferturile de finală.