Corona e in finala la hochei

0 221
Hocheistii de la Corona s-au calificat in finala campionatului national, dupa ce au invins Steaua si in partida cu numarul 3, desfasurata vineri seara in Capitala. Brasovenii au inceput bine meciul si au reusit sa deschida scorul in prima repriza, in minutul 11, prin Fodor. Steaua nu mai avea ce pierde si a abordat repriza secunda mult mai decisa. Bucurestenii au reusit sa intoarca rezultul dupa golurile marcate de Timaru in minutul 10 si Timaru in minutul 16, astfel ca gazdele au intrat in ultima pauza in avantaj, scor 2-1. Corona a demonstrat in ultima parte ca nu doreste sa mai prelungeasca inutil o intalnire in care era mare favorita si a intors soarta partidei in favoarea sa. Rawlyk si Imeci au punctat pentru un 3-2 in pentru Corona, care duce echipa de sub Tampa in finala campionatului national, dupa 3-0 la intalniri cu Steaua. Cel mai probabil, brasovenii vor intalni campioana HSC Miercurea Ciuc, care joaca seminfinala cu echipa secunda a clubului, CSS HSC Miercurea Ciuc. Dupa ce au pierdut Cupa Romaniei in fata Coronei, ciucanii au esuat si in finala Ligii Mol, pierduta cu 2-4 la intalniri in fata maghiarilor de la Dab Docler. Astfel, pentru harghiteni, finala campionatului national ramane ultima sansa sa castige un trofeu in acest sezon, incat asteptam meciuri extrem de disputate intre Corona si HSC Miercurea Ciuc.