Corona Braşov Wolves a înclinat steagul, în faţa rivalilor din Miercurea Ciuc

0 431

Hotărât lucru : ,,lupii” se descurcă mai bine pe gheaţă străină, decât acasă ! Corona Braşov Wolves tocmai a pierdut pe gheaţa proprie, în faţa rivalilor din Miercurea Ciuc : 3-5 (1-2, 2-1, 0-2), după ce câştigaseră recent meciul din oraşul harghitean. Este o nouă înfrângere acasă în faţa rivalilor, după cea înregistrată nu cu mult timp în urmă : 2-6. Meciul din această seară a fost aprig disputat, Ciucul câştigând clar prima şi ultima repriză, iar Corona, doar a doua parte. HSC Mirecurea Ciuc a avut mereu un gol avantaj, anihilat, de fiecare dată de echipa braşoveană, cu excepţia ultimelor minute, când oaspeţii şi-au securizat victoria, la adăpostul a două goluri avantaj…

De remarcat că două din reuşitele echipei harghitene au foat înscrise de Antal, jucător care a fost disponibilizat, cu multă uşurinţă, de la Corona…Golurile gazdelor au fost înscrise de tânărul Andrei Vasile (17 ani!), Csanad Fodor şi Tivadar Petres. Echipa braşoveană a ratat astfel şansa de a forţa depăşirea echipei gălăţene, aflată pe locul secund în clasamentul sezonului regulat. Totuşi, nici Dunărea nu se poate lăuda cu prestaţii deosebite, pentru că a pierdut de curând acasă, în faţa Progymului din Gheorghieni! Aşadar, meciuri mai sunt, iar Corona mai are şanse să ia faţa formaţiei de la Dunăre. Prima ocazie, chiar sâmbătă (ora 18.30), pe Patinaorul Olimpic Braşov, unde Corona Wolves Braşov se va confrunta cu Progym.