Spectacol total astăzi, în sala sporturilor din Braşov, în a doua manşă a optimilor de finală ale Cupei EHF, la handbal feminin! Braşovul a retrăit atmosfera magnifică de altă dată,când echipa braşoveană juca, în faţa unor tribune pline, în fazele superioare ale cupelor europene. Aşa s-a întâmplat şi astăzi, în manşa a doua a optimilor de finală ale Cupei EHF, în care Corona s-a confruntat cu HCM Roman. Handbalistele de la Corona au jucat foarte bine, realizând cel mai bun joc, din ultima vreme. Echipa oaspete,autoarea unei victorii la un singur gol diferenţă în prima manşă, la Roman, a venit cu gânduri mari la Braşov,însă, cu excepţia primelor minute, Corona a fost în prim plan şi nu i-a lăsat nicio şansă adversarei. Edificator este faptul că echipa braşoveană a condus permanent, cea mai mare diferenţă fiind de 6 goluri : 13-7 (min.29). Repriza secundă a fost excelent gestionată de echipa braşoveană, care a ştiut să-şi asigure victoria, încheind conturile cu 26-21 (13-8) şi reuşind astfel o calificare aplaudată în sferturile de finală ale competiţiei europene! Atuurile echipei Corona au fost atacul, mai eficient decât în alte situaţii (a excelat Zamfir), dar şi poarta, pentru că Denisa Dedu a prins o zi fastă.

Pentru Corona au marcat : Zamfir 11 goluri, Pricopi 5, Cartaş 4, Chiper 4, Hotea 2

Au evoluat : Dedu (Mârcă) – Chiper, Cartaş, Pricopi, Raţiu, Zamfir, Hotea (Ţăcălie, Bondar, Dincă, Marcu)

Bogdan Burcea, antrenorul echipei braşovene şi-a felicitat elevele, bucuros de rezultat şi de calificare dar a tras, totodată, un semnal de alarmă : ,,Le felicit pe jucătoare, pentru că au evoluat foarte bine şi au aplicat perfect ce am pregătit. Totuşi, nu trebuie să trecem cu vederea faptul că jucăm pe două fronturi şi lotul restrâns numeric, ne crează probleme. Mai intervin şi accidentări, care ne dau planurile peste cap, aşa cum s-a întâmplat cu accidentarea Mihaelei Briscan, care nu ne-a picat deloc bine. Să nu uităm că sferturile de finală ale Cupei EHF ne va rezerva, cu siguranţă, un adversar de top din Europa

Tragerea la sorţi a programului sferturilor de finală ale Cupei EHF va avea loc marţi.