Corona Brasov la a doua victorie din acest an

0 233

Echipa de handbal feminin Corona Brasov, antrenata de Mariana Tarca, au reusit un meci de zile mari castigand la limita pe teren propriu cu scorul de 28-27, in fata celor de la CSM Bucuresti, intr-un meci contand pentru etapa a X-a a Ligii Nationale de handbal feminin. Handbalistele brasovence au demonstrat ca se poate atunci cand iti doresti cu adevarat, aceasta fiind a doua partida castigata  de elevele Marianei Tarca in acest an.

Brasovencele au avut un start de meci foarte bun, sustinute diind si de cei aproximativ 150 de suporteri prezenti la meci, si au reusit sa conduca chiar si la cinci goluri diferenta (9-4). Totusi, bucurestencele au revenit si au intrat cu avantaj minim la pauza, 14 la 13.

Paradoxal oasptele au fost cele care au condus ostilitatile pe teren in repriza secunda, ele reusind chiar sa conduca cu patru minute inainte de final, cand gazdele au egalat la 26. Laura Chiper, cu sapte goluri, si-a impins de la spate coechipierele, care au obtinut victoria in ultimul minut, scor final 28 la 27.

Cu aceste doua puncte, brasovencele le-au depasit pe cele de la “U” Cluj si au urcat pe pozitia a treia in clasament.