Corona Brasov la a cincea victorie consecutiva

0 266
Derby-ul hocheiului romanesc, s-a disputat la Brasov, in incinta patinoarului Olimpic din Parcul Tractorul, intre echipele ASC Corona Fenestela Brasov si HSC Miercurea Ciuc si a fost castigat fara nici un fel de probleme de catre brasoveni cu scorul de 5-2.
In fata a peste 1200 de suporteri care si-au incurajat echipa pe tot parcursul meciului, Corona Brasov echipa pregatita de tehnicianul Greg Lindqvist, a reusit sa obtina marti, cea de-a cincea victorie consecutiva din actualul sezon al Ligii MOL , impotriva formatiei HSC Miercurea-Ciuc.   Formatia brasoveana a reusit sa porneasca partida cu motoarele turate la maxim, iar asta le-a fost de bun augur, insa acest lucru i-a luat prin surprindere pe oaspeti, care au cedat atat psihic cat si fizic. Inca din prima repriza brasovenii au inscris de trei ori fara sa primeasca vreun gol. Mai intai, Virag a deschis scorul in minutul 4, pentru ca, Bonar in minutul 8 sa majoreze avantajul gazdelor si Zsok, in minutul 11, sa stabileasca scorul primei reprize la 3 la 0 pentru Corona, un scor care a sintentiat si soarta castigatorului.
Ciucanii si-au adus aminte ca totusi au fost odata liderii Romaniei, si au inceput sa preseze poarta brasovenilor, reusind chiar sa inscrie prin Novak in minutul 25. Insa nu a durat prea mult elanul ciucanilor, pentru ca brasovenii, purtati pe val de cei peste o mie de suporteri prezenti in tribune, au marcat din nou in minutul 27, prin Virag care a reusit o dubla de toata frumusetea si a refacut astfel diferenta de trei goluri pe tabela de marcaj.
In ultima repriza, tot brasovenii au fost cei care au inscris si cei care au condus ostilitatile in teren. Corona a inscris prima, prin Bonar, in minutul 46 iar Zsolt Molnar a inchis tabela, in minutul 55. Scor final, 5 la 2 pentru Corona Brasov, care a acumulat maximum de puncte (15 p), in ultimele cinci jocuri si se apropie la doar 5 puncte de play-off dar are 2 meciuri mai putin.
"Nu cred ca exista cineva care pune la indoiala victoria noastra astazi, am inceput foarte bine si am controlat jocul in totalitate. Si echipa mea a jucat 5 meciuri in 7 zile si baietii mei nu se plang, de aceea nu pot fi de acord cu declaratia domnului Lahtinen. Am reintrat in carti pentru un loc de play-off si sunt bucuros atat pentru baieti, cat si pentru conducere si fanii nostri.”, a afirmat Greg Lindqvist, antrenorul formatiei ASC Corona Brasov.
De partea cealalta Timo Lahtinen, antrenorul formatiei HSC Miercurea Ciuc, a afirmat: "Nu pot sa le cer mai multe baietilor mei, am avut 7 jocuri in 9 zile si echipa este foarte obosita. Jucatorii mei au dat tot ce au putut azi dar asta este rezultatul.