Corona Brasov invinge si este mai aproape de play-off

0 231

ASC Corona Brasov grupare pregatita de tehnicianul Greg Lindqvist a reusit un meci de zile mari impotriva formatiei DAB Docler, pe care a reusit sa o invinga pe teren propriu cu scorul de  6-2 (2:1, 1:0, 3:1), intr-un meci contand pentru Liga MOL. In fata unui public care a umplut pana la refuz Patinoarul Olimpic din Parcul Tractorul, jucatorii brasoveni s-au dezlantuit pur intr-o partida care a placut publicului.

Pentru brasoveni au marcat in prima repriza Nagy Csaba in mintul 6,  si-a luat foarte in serios roul de capitan al echipei si a deschis scorul in minutul 6, Virag min.26. Repriza secunda a fost controlata in totalitate de brasoveni, care au mai reusit sa inscrie odata, prin Petres, la jumatatea reprizei.

In repriza a treia a meciului tot brasovenii au fost cei care au condus ostilitatile si au reusit sa isi mareasca avantajul in minutul 44, prin Csaba Nagy, care a reusit o “dubla”. Papp a reusit sa reduca diferenta de pe tabela in minutul 45’ dar Petres readuce linistea in tribune, in minutul 53. Scorul final de 6 la 2 pentru Corona este stabilit de Baszilides in minutul 56 la capatul unei superbe actiuni de contraatac initiate de Bonar.

In aceasta seara, motivatia a invins calitatea. Era un meci capital pentru noi si sunt multumit de jucatori, si-au respectat sarcinile trasate si asta s-a vazut pe tabela. Speram pana la ultimul meci si trebuie sa credem in sansa noastra. Publicul a fost senzational si chiar daca, nu vom merge in play-off, nu am ce sa reprosez echipei, ne va ramane campionatul Romaniei si ne vom concentra acolo.",  a afirmat Greg Lindqvist tehnicianul formatieiASC Corona Brasov.

De partea cealalta antrenorul formatiei Dab Docler, Stephan Lund, a dat vina pe lipsa unor jucatori de baza care nu au putut evolua in aceasta partida din cauza accidentarilor. “Nu este usor sa joci cand, cei mai importanti jucatori, sunt accidentati. Am intalnit o echipa mult prea motivata in aceasta seara, care a castigat pe merit. Noi ne gandim deja la play-off, unde vom alege echipa Brasovului, daca se va califica, sau pe Miskolc. Maine mergem la Ciuc sa castigam, asa cum ne propunem in fiecare meci. ”, a afirmat Stephan Lund – antrenor DAB Docler.