Corona Brașov a trecut acasă, de o echipă incomodă: Corona Brașov –...

Corona Brașov a trecut acasă, de o echipă incomodă: Corona Brașov – Măgura Cisnădie 31-29

0 154

Corona Brașov a obținut a șasea victorie, din tot atâtea posibile, în Liga Națională de handbal feminin și a trecut din nou pe primul loc al clasamentului! Echipa Brașovului a avut de înfruntat acasă o echipă grea, incomodă, cu multe jucătoare valoroase în lot, printre care două foste la Corona. Echipa brașoveană a început cu următoarea formulă : Hosu – Neagu, D. Bucur, Ciuciulete, Laslo, S. Târcă, Pavicevic. Au mai evoluat : Tymosenko, Popescu – Bazaliu, Buceschi, Pătuleanu, Lopătaru, Gogârlă și Gomes. După un început de meci în care a avut 2-0, Corona s-a distanțat pe tabelă în min. 7, când scorul a devenit 5-2. A urmat revenirea echipei oaspete, iar scorul a fost egal, minute bune, 6-6, 8-8. Corona a luat un nou avans de 2 goluri, 10-8, dar, în dublă inferioritate numerică, a trebuit să suporte egalarea oaspetelor : 10-10. Până la finalul primei reprize, echipele au mers ,,cap la cap”, Corona terminând totuși prima parte a meciului cu un ușor avantaj : 16-15.

În repriza secundă, după câteva minute în care scorul a consemnat cât de cât echilibru, Corona a dat primele semne că ar putea câștiga, în min. 40, scorul fiindu-i favorabil, cu 22-19. De aici până la finalul partidei, echipa Brașovului nu a mai cedat inițiativa, a luptat exemplar, îndeodebi în ultimele 5 minute, când echipa oaspete a revenit de la un dezavantaj de 5 goluri, ajungând la 19-21. A fost și scorul final al partidei, Corona fiind superioară la capitolul determinare.

Ar mai fi de notat, evoluția modestă a portarilor (au fost rotite în poartă toate cele 3 sportive din lot), eficacitea maximă a Sorinei Târcă, din nou golghetera gazdelor, evoluția foarte bună a Cristinei Laslo, aruncarea în luptă a tinerei Alicia Gogârlă dar și debutul braziliencei Gomes, care a intrat spre finalul partidei.

Pentru Corona au înscris : Târcă 11 goluri, Laslo 9, Pavicevic 4, Bucur 3, Ciuciulete 2, Neagu 1, Lopătaru 1.

Corona Brașov este prima în clasament, cu 18 puncte, din 6 partide. Elevele antrenorului principal Ion Crăciun vor juca marți, 8 octombrie, de la ora 18,00, în deplasare, cu Gloria Buzău, în cadrul etapei a 7-a a campionatului.