Corona Brașov a preluat conducerea în semifinala din Erste Liga contra Hochei...

Corona Brașov a preluat conducerea în semifinala din Erste Liga contra Hochei Club Gheorgheni, 2-1

0 39

După 1-1, în primele două meciuri disputate la Brașov, Corona a punctat în deplasare, în meciul trei al seriei semifinalei Erste Liga la hochei , scor 2-0. În orașul harghitean, elevii lui Dave MacQueen au făcut un joc perfect din punct de vedere defensiv și, ajutați, de o prestație foarte bună a portarului Dubeau (27 de șuturi parate), au câștigat meciul și au preluat a conducerea seriei semifinale, scor 2-1 la general. În fața unui patinoar ostil, dar cu o galerie inimoasă în spate, brașovenii au deschis scorul prin Daniel Koger, în power-play, asistat de Albert Zagidulin și Pavlo Borisenko. După mai multe momente tensionate, brașovenii s-au desprins în repriza a treia la 2-0, după golul lui Connor Sills. Dubeau a fost de netrecut în minutele de final, iar Corona a reușit al doilea succes al seriei. Meciul 4 dintre Corona Brașov și Hochei Club Gheorgheni va avea loc miercuri seara, tot la Gheorghieni, iar meciul cinci este programat vineri, 29 martie, de la ora  18.30 la Brașov, în Patinoarul Olimpic.