Corona a pierdut si cu Oltchim

0 246
Dupa infrangerea cu HC Zalau si o etapa in care au stat, handbalistele de la Corona au pierdut si in fata campioanei Oltchim. Elevele Marianei Tirca au strans un singur punct in ultimele 5 etape, insa raman in lupta pentru cupele europene gratie rezultatelor adversarelor directe. Marti seara, la Ramnicu Valcea, Corona nu a avut nici o sansa in fata Oltchimului. Dupa numai 3 minute si jumatate era deja 5-0 pentru valcence, astfel ca Mariana Tirca a fost nevoita sa ceara time-out.
Brasovencele si-au mai revenit, insa nu au putut decat sa limiteze proportiile scorului pana la pauza. La jumatatea meciului era 18-10 pentru gazde si soarta meciului era deja decisa. Nici dupa pauza nu am asistat la un alt fel de meci. Gazdele au fructificat cateva contraatacuri rapide, in timp ce brasovencele s-au descurcat greu in atac. Valcea s-a desprins si rulmentistele nu au mai putut tine pasul, nici macar in fata junioarelor introduse de secundul Steluta Luca.
La final, Oltchim s-a impus cu 34-18, insa rulmentistele mai spera sa prinda unul din primele patru locuri, mai ales daca vor primi cele doua puncte din meciul de la Craiova. Conducerea echipei brasovene a depus contestatie pentru ca doua dintre jucatoarele oltencelor nu aveau drept de joc in meciul direct, pierdut de Corona la Craiova.