,,Cea mai mare rușine din fotbalul românesc” : FCSB, eliminată din Europa...

,,Cea mai mare rușine din fotbalul românesc” : FCSB, eliminată din Europa Conference League, după ce a fost învinsă de Șahtior Karagandy !!

0 314

FCSB a fost eliminată din Europa Conference League, după ce a fost învinsă de Șahtior Karagandy, cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, joi, în manşa secundă a turului al doilea preliminar, pe Stadionul ″Vazghen Sargsian″⁣ din Erevan.

În timpul regulamentar, echipa kazahă s-a impus cu 2-1 (1-0, 2-1). Mihail Gabîşev (11) a marcat pentru gazde, după o eroare a portarului Andrei Vlad. Florinel Coman a restabilit egalitatea în min. 76, dar kazahii au dat lovitura în minutele adiţionale, prin Aidos Tatîbaev (90+1).

FCSB: Andrei Vlad – Valentin Creţu (Denis Haruţ, 91), Alexandru Creţu, Stipe Vucur, Risto Radunovic (Sorin Şerban, 46) – 11. Olimpiu Moruţan, Ovidiu Popescu (Ovidiu Perianu, 113), Florin Tănase (Cristian Dumitru, 88) – Andrei Cordea, Zdenek Ondrasek (Florinel Coman, 46), Octavian Popescu (Răzvan Oaidă, 63).
Antrenor: Dinu Todoran.

FCSB câştigase cu 1-0 meciul din prima manşă, pe Arena Naţională. Din acest sezon nu mai este valabilă regula dublării golurilor marcate în deplasare, la scor egal la finalul partidei retur urmând să se dispute prelungiri, iar dacă egalitatea persistă să se execute lovituri de departajare.

După această înfrângere, Becali a afirmat că aceasta este ,,cea mai mare rușine din fotbalul românesc” și a decis să dea afară mai mulți jucători.