Campioana României, CFR Cluj, debut cu sângul în preliminariile Champions League!

0 167

CFR Cluj a început cu stângul drumul spre grupele UEFA Champions League. Pe sinteticul din deplasarea cu Astana, Kazahstan, gazdele au dominat, mai ales în prima repriză, când Dorin Rotariu a cam făcut jocul echipei gazdă. Fostul dinamovist a fost aproape de gol şi în repriza secundă. Unicul gol a picat în min. 68, marcat de Postnikov. Clujenii au încercat să marcheze, însă Hoban și Culio au ratat, ultimul semând o ratare uriaşă. În ultimele secunde, Omrani a ratat nepermis, iar meciul a fost pierdut de clujeni…

Meciul decisiv pentru calificarea în al doilea turul preliminar UEFA Champions League se joacă în Gruia Clujului, miercuri, 17 iulie, de la ora 21:00.

În ceea ce privește meciul retur de la Cluj, Dan Petrescu consideră că echipa din Kazahstan pornește ca favorită:

Să vedem în ce formă vom fi noi. Mai jucăm și în campionat. Astana e favorită, 1-0 e un rezultat excelent pentru ei. Sperăm să întoarcem rezultatul”.