Brasovenii au pierdut prima partida a finalei

0 238
Echipa de hochei ASC Corona Brasov pregatita de tehnicianul Greg Lindqvist a pierdut din pacate prima partida disputata in compania formatiei HSC Csikszereda, cu scorul de 6–2 (1–2, 4–0, 1–0). Marcatori: Molnar Zsolt (12:27), Jaroslav Kmit (21:07; 31:15), Kosa Endre (28:40), Moldován Ervin (37:18), Trancă Daniel (44:29), respectiv Zsok Levente (0:43), Virag Csanad (12:02).
Cele doua echipe se cunosc foarte bine, avand in vedere ca aceasta este deja cea de-a treia finala consecutiva la hochei pe gheata intre HSC Miercurea Ciuc si ASC Corona Brasov.
Cei care au deschis scorul in prima partida a finalei au fost brasovenii, care au reusit sa marcheze prin Zsok chiar in secunda 43. Virag a marit diferenta brasovenilor in minutul 12 dar in acelasi minut, Molnar a redus din diferenta.
Meciul a fost decis in repriza secunda cand gazdele au marcat de 4 ori si au mai ratat cateva ocazii in fata unei echipe brasovene de nerecunoscut. Desi au inceput bine repriza a 3-a , baietii lui Greg Lindqvist au mai primit  inca un gol, autor Tranca, care a stabilit castigatoarea meciului.
 „Am inceput bine dar degeaba, repriza a 2-a a fost cea mai slaba din acest sezon pentru noi, o sa facem o analiza atenta a acestui meci deoarece nu ne putem prezenta asa in continuare. Anumiti jucatori inca nu au inteles ca suntem in play-off acum. Gazdele au meritat victoria dar nimic nu este decis acum. Ne pregatim pentru meciul de acasa unde speram sa castigam mai ales ca vom avea si mai multi fani langa noi”, a declarat Greg Lindqvist – antrenor ASC Corona Brasov.
Cea de-a doua partida a finalei se va disputa luni, de la ora 19.00, pe Patinoarul Olimpic din Brasov. Finala se joaca dupa sistemul de cel mai bun din 7 meciuri.