Belgia, medalii de bronz la Campionatul Mondial de fotbal din Rusia

0 213

Naționala Belgiei a învins, sâmbătă, la Sankt Petersburg, cu scorul de 2-0 (1-0), selecţionata Angliei, în finala mică a Cupei Mondiale din Rusia. Belgia a deschis scorul încă din minutul 4 prin Thomas Meunier, care a beneficiat de o pasă excelentă de la Nacer Chadli. Cu mai puţin de zece minute înainte de final, De Bruyne l-a servit pe Hazard, care a stabilit scorul final : 2-0 pentru Belgia Pentru Anglia, eşecul a venit la meciul cu numărul 100 de la turneele majore. Meciul a fost dominat de belgieni, care au confirmat rezultatele bune din grupă și din primele meciuri eliminatorii. Singura sincopă a echipei belgiene s-a consemnat în meciul cu Franța, din semifinale, când a ratat succesul, dar nu se poate spune că nu a avut ocazii. Se poate vorbi aici și de un ghinion al belgienilor, care puteau juca finala competiției supreme. Astfel, belgienii au înregistrat cel mai important succes la un turneu final, după ce la Mondialul din Mexic 1986 au jucat finala mică, împotriva Franței, și au cedat cu 2-4. Englezii, campionii mondiali în 1966, au mai disputat finala mică în 1990, și au fost învinși de Italia, scor 1-2. Dealtfel, Anglia a mai fost învinsă o dată de Belgia, în grupă, ceea ce i-a permis să evite Brazilia, în ptimi. Belgia are și marele merit că a trecut de Brazilia, într-o partidă în care sud americanii erau mari favoriți!
Duminică, de la ora 18,00, la Moscova se va disputa finala mare a Campionatului Mondial din Rusia : Franța – Croația!