Baschet : Olimpia CSU Brașov, eșec la limită în deplasare

0 197

Olimpia CSU Brașov a pierdut la limită disputa din Liga Națională de baschet feminin, cu CSM Târgoviște, scor 75- 74, în deplasare. Echipa Brașovului a fost condusă cu 15 puncte în ultimul sfert, dar a reușit să recupereze dezavantajul. Nu a fost suficient însă pentru victorie, așa cum nu a contat nici măcar faptul că s-a aflat la conducere în minutele se final, pentru că o serie de erori tehnice în ultimele secunde au fost decisive. În acest fel, Târgoviște s-a impus la limită. Jucătoarea gazdelor, Ancuța Stoenescu, a fost MVP-ul partidei cu 33 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive, urmată din tabăra învinselor de Biljana Pesovic cu un double-double – 30 de puncte, 10 recuperări. Olimpia rămâne doar cu două victorii în acest sezon  acumulând a cincea înfrângere la rând în campionat. Programul dificil pentru Olimpia continuă și în runda viitoare, când primește vizita Aradului (12 ianuarie).