Baschet feminin : Olimpia CSU Brașov pierde la mare luptă cu Rapid,...

Baschet feminin : Olimpia CSU Brașov pierde la mare luptă cu Rapid, în deplasare

1 51

Echipa de baschet feminin Olimpia CSU Braşov a pierdut la mare luptă meciul din deplasare cu Rapid București, scor 82-80,  partidă contând pentru locurile 5-8 ale Ligii Naţionale de baschet feminin. Brașovencele au condus și la 24 de puncte, după ce au câștigat primul sfert, cu 30-12), dar au fost învinse spre finalul meciului, ultimul sfert fiind adjudecat de rapidiste, cu 25-15. Florina Gabriela Stănici  a fost cea mai bună jucătoare a gazdelor, cu 26 de puncte, 6 recuperări şi 8 pase decisive. Biljana Pesovic a reuşit un triple-double pentru Olimpia, cu 22 puncte 10 recuperări și 10 pase decisive, dar prestaţii notabile au avut şi Ines Corda, 20 puncte Bianca Nan, 15 puncte și 8 recuperări iar Kriszta Kozman a încheiat cu 11 puncte. Seria, care este semifinala pentru locurile 5-8, se joacă după sistemul cel mai bun din trei partide, următoarea fiind programată în data de 5 aprilie, la Braşov.