Echipa feminină de sabie a României a obţinut astăzi o victorie mare la Campionatele Europene de la Montreaux (Franţa), apărându-şi  titlul cucerit la ediţia precedentă a întrecerilor continentale. România a întâlnit în lupta pentru ,,aur”revelaţia Estonia, echipa care a trecut surprinzator de Italia, în semifinală, cu un categoric 43-31. Tricolorele au câştigat asaltul pentru aur, cu 45-35,intrând în posesia titlului European. Echipa noastră a fost formată din Ana Maria Brânză, Simona Pop, Simona Gherman şi Loredana Dinu. Sportivele noastre au învins anterior Ucraina, în sferturile de finală, cu 31-25 şi Suedia, cu 45-42, în semifinală, după o dispută în care Suedia a condus, la un moment dat, cu 30-26. Spadasinele pregatite de Dan Podeanu au revenit pe final şi au întors spectaculos rezultatul.

România a mai cucerit o singură medalie până acum la Montreaux, un ,,bronz”, prin Simona Pop, în competiţia feminină de spadă.