ACS Steaua Braşov, 4 medalii la Campionatele Naţionale de Penthatlon Modern

0 47

ACS Steaua Braşov, un club nou-înfiinţat, a obţinut 4 medalii la ediţia 2024 a Campionatelor Naţionale de Penthatlon Modern, ce au avut loc la Bucureşti. Tânăra Karina Popescu a reuşit să câştige medalia de aur la categoria U13 feminin, după un parcurs foarte bun în cele 5 probe ale competiţiei. Horia Mladin a încheiat pe locul 2 la întrecerea U15 masculin, iar Thea Bârligă a fost pe locul 3 la U15 feminin. A patra medalie pentru clubul braşovean a fost adusă de Răzvan Morariu, la U13 masculin.

„Mă bucur foarte mult pentru aceste rezultate, mai ales pentru că suntem un club nou, cu puţină experienţă. Dar copiii s-au autodepăşit şi au arătat că au talent. Au fost 5 probe dificile, scrimă, înot, pistă cu obstacole, tir şi alergare, care le-au pus la încercare isteţimea, forţa, rezistenţa şi îndemânarea sportivilor noştri. Însă au reuşit să facă faţă cu brio acestor provocări şi îi felicit pe toţi”, a declarat antrenorul braşovenilor, Sorin Mladin.

La Campionatele Naționale de Pentathlon Modern, organizat de Federaţia Română de Nataţie şi Pentathlon Modern, au mai participat de la ACS Steaua Braşov următorii sportivi: Andrei Stoica (U13), Ilarian Mihai (U13) şi Mihnea Oancia (U13). ACS Steaua Braşov este primul club de Pentathlon Modern din Transilvania.