A murit Ilie Balaci!

0 153

Duminica a adus o veste cutremure pentru opinia publică și pentru amatorii fotbalului : Ilie Balaci a trecut în neființă! Simbol al Universității Craiova, ,,Craiova Maxima” și al fotbalului românesc din toate timpurile, Ilie Balaci s-a stins la vârsta de 62 de ani, în urma unui stop cardio respirator. Balaci s-a simțit rău duminică dimineața, dar medicii chemați de urgenă nu au mai putut face nimic! Ilie Balaci întregește galeria fotbaliștilor de top, plecați dincolo, acolo unde este o altă legendă a fotbalului nostru, Cicu Dobrin!
Ilie Balaci a debutat în Divizia A la 12 august 1973, la aproape 17 ani, în meciul Jiul – Universitatea Craiova (1-1). A marcat 84 de goluri, 76 pentru U Craiova, 7 pentru FC Olt și un gol pentru Dinamo. A câștigat 3 campionate ale României și 4 Cupe ale României, toate sub culorile echipei din Bănie, pentru care a jucat 22. 497 minute. A fost component de bază al echipei României, pentru care a jucat aproape 4000 de minute. A debutat în echipa României la 17 ani, jucînd sub tricolor, în perioada 1974-1986, 65 de partide și marcând 8 goluri. A câștigat 2 trofee ,,fotbalistul anului”, în 1981 și 1982.

,,Mi-a zis un prieten. Am vorbit la Craiova, cu prietenii noștri, care îi țineau lumânarea. Parcă suntem blestemați! Nu știu nimic”, a declarat Sorin Cârțu la TV Digi Sport, care a izbucnit în plâns în direct.
Într-o zi mohorâtă de toamnă, Ilie Balaci a plecat să joace în echipa îngerilor. Dumnezeu să îl odihnească! Nu te vom uita niciodată, Ilie Balaci!„CS Universitatea Craiova, pe facebook

Ilie Balaci aștepta cu mare interes meciul pe care Universitatea Craiova, echipa lui de suflet, urmează să îl joace în această seară cu FCSB. Emoțiile, așteptarea și nerăbdarea, i-au fost însă fatale. Este posibil ca meciul, programat în seara de duminică, de la ora 21,00, să fie amânat!