FC Barcelona s-a calificat in finala UEFA Champions League

0 198

FC Barcelona gruparea pregatita de tehnicianul Josep Guardiola, a reusit sa-si pastreze avantajul luat in meciul tur in fata Realului si s-a calificat in finala UEFA Champions League, dupa remiza de pe Camp Nou, scor 1-1 (3-1 la general).

Barcelona s-a calificat meritat in fata unui Real care a incercat sa atace, dar s-a dovedit neputincios. Pentru catalani, aceasta este cea de-a saptea finala a Ligii Campionilor. Pana acum, catalanii au trei finale castigate si tot atatea pierdute.
Gazdele au deschis scorul prin Pedro, in minutul 54, oaspetii reusind egalarea prin Marcelo, in minutul 64
FC Barcelona: Victor Valdes – Dani Alves, Mascherano, Pique, Puyol (Abidal min. 90) – Xavi, Busquets, Iniesta – Pedro (Affelay min. 90+2), Messi, Villa (Keita min. 74). Antrenor: Josep Guardiola.

Real Madrid: Casillas – Arbeloa, Albiol, Carvalho, Marcelo – L. Diarra, Xabi Alonso – Di Maria, Kaka (Ozil min. 60), C. Ronaldo – Higuain (Adebayor min. 55). Antrenor: Jose Mourinho.