Adversari cu fluier pentru Corona

0 279

In ultimul meci din Slovacia, hocheistii brasoveni au jucat si impotriva arbitrilor. Oficialii au pus serios umarul la intreruperea seriei de 11 victorii din 12 meciuri a patinatorilor de la Corona. Elevii lui Greg Lindquist au pierdut cu 6-2 in fata adversarilor de la Nove Zamky si ii vor juca vineri acasa cu campioana Romnaniei, HSC Miercurea Ciuc.
Infrangere dupa un arbitraj scandalos a hocheistilor brasoveni in Slovacia. Corona a inceput foarte bine meciul de la Nove Zamky si a deschis scorul in minutul 2, prin Zsombor Antal si se parea ca va continua seria excelenta din ultimele 12 partide. Mai mult, brasovenii au reusit inca un gol, anulat insa eronat de arbitri. Acestia si-au intrat in rol inca din debutul partidei si au luat mai multe decizii in defavoarea brasovenilor. Gazdele au egalat in minutul 10, prin Stefanka si au trecut in avantaj in minutul 12 prin Mikhailov. In partea secunda, Nove Zamky a inscris pentru 3-1 in minutul 26, prin Kral. Dupa numai 20 de secunde, impine de la spate de arbitraj, gazdele au marcat din nou, prin Tarnoczy. Greg Lindqvist a cerut time-out, insa arbitrul a penalizat echipa brasoveana cu 2 minute pentru intarzierea jocului! Protestele antrenorului brasovean nu au dus decat la alte doua minute de inferioritate pentru echipa si eliminarea lui Lindqvist. Nervii brasovenilor au cedat si Rory Rawlyk si Csaba Nagy au primit si ei pedepse majore, astfel ca au incheiat partida pe banca de pedepse. Gazdele au facut 5-1 in minutul 48, prin Hrudik, dupa care Lorincz Levente a redus din handicap cu numai 5 minute inainte de final. In ultimul minut, Stefanka a stabilit scorul final la 6-2 pentru Nove Zamky, dupa o partida pe care Corona trebuie s-o uite cat mai repede. Tot luni, Dab Docler a trecut de HSC Miercurea Ciuc cu 5-2, iar Miskolc a invins pe Ferencvaros tot cu 5-2. In clasament, Dab Docler ramane lider cu 86 de puncte, urmata de Nove Zamky cu 61, Miskolc 59, HSC Miercurea Ciuc 58 si Corona 54. Vineri, de la ora 19, Corona va primi vizita campioanei Romaniei, HSC Miercurea Ciuc, intr-un derby extrem de important pentru calificarea in semifinalele Ligii Mol.