Doar egal : Finlanda – România 1-1

0 270

Într-un meci foarte important din Liga Națiunilor, disputat în penultima rundă a grupelor : Finlanda – România 1-1 în Liga Națiunilor. Tricolorii lui Edi Iordănescu aveau nevoie de victorie pentru a rămâne în lupta pentru primul loc în grupa din Liga B a Ligii Națiunilor. Meciul a fost unul spectaculos, cu multe contraatacuri și faze de poartă. Fotbaliștii României au jucat frumos și au atacat naționala Finlandei până la fluierul de final. Elevii lui Edi Iordănescu au avut o prestație mai bună în repriza secundă, față de primul act. Nici nu începuse bine meciul, că Marius Marin l-a scăpat pe Kamara, Bancu a respins slab, Valakari l-a văzut pe Pukki, care a marcat dinafara careului (1-0, min. 12). Echipa României a încercat să reacționeze, însă nici Alibec, nici Man, aproape absent, nici Tănase, n-au avut soluții în atac. Răzvan Marin a tras un prim șut sănătos, apoi Sorescu a lovit bara. Edi Iordănescu n-a schimbat la pauză. Și meciul curgea la fel, cu naționala noastră mutată în jumătatea adversă. Sorescu a ratat de puțin ținta, după care a urmat o fază șnur. Tot Sorescu, cel mai activ „tricolor”, a simțit demarcarea lui Bancu, care a pasat perfect pentru egalarea lui Tănase (1-1, min. 52). Până la final, deși România a mai avut situații de a marca nu s-a mai întâmplat nimic…Meciul a curs pe contre, fără sclipiri însă. Și totuși, putea fi și mai rău, dacă nu intervenea Cicâldău, care a scos mingea de pe linia porții, în prelungiri. Finalul ne-a găsit în careul lor. Dar a rămas așa, adică România este ultima în grupă și are nevoie de victorie în ultimul meci, cu Bosnia, acasă, pentru a rîmâne în Grupa B din Liga Națiunilor. Obiectivul nostru pentru ultima etapă: să terminăm peste Finlanda în clasament și să evităm astfel retrogradarea în Liga C.
ROMÂNIA: Ionuţ Radu – Andrei Raţiu, Ionuţ Nedelcearu, Adrian Rus, Nicuşor Bancu – Răzvan Marin (Alexandru Cicâldău, min. 90+1), Marius Marin, Florin Tănase (Nicolae Stanciu, min. 66) – Dennis Man (Andrei Cordea, min. 66), 7. Denis Alibec (George Puşcaş, min.66), 13. Deian Sorescu (Denis Drăguş, min. 79). Selecţioner: Edward Iordănescu.